LOPŠELYJE-DARŽELYJE „SAKALĖLIS“ SIEKIAMA UŽTIKRINTI KOKYBIŠKĄ ANKSTYVOJO, IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ UGDYMĄ SAUGIOJE, ĮTRAUKIOJE IR SVEIKOJE APLINKOJE, KURIOJE TENKINAMI VAIKŲ INDIVIDUALŪS POREIKIAI, KŪRYBINIAI GEBĖJIMAI IR SAVIRAIŠKA. TEIKIAMA ŠIŲ PAGALBOS MOKINIUI SPECIALISTŲ PAGALBA IR PASLAUGOS:
- Logopedo pagalba teikiama vaikams, turintiems kalbos ir kalbėjimo sutrikimų. Logopedo darbo tikslas – nustatyti kalbos, kalbėjimo ir komunikacijos sutrikimus bei juos šalinti, taikant įvairius korekcijos metodus ir būdus. Logopedas organizuoja individualias, pogrupines ir grupines pratybas tarties, foneminės klausos, žodyno plėtros, gramatinės kalbos sandaros bei rišliosios kalbos ugdymui. Logopedas konsultuoja ugdytinių tėvus (globėjus, rūpintojus), grupių mokytojus kalbos ugdymo tęstinumo klausimais, teikia jiems rekomendacijas, vertina vaikų pasiekimus.
- Specialiojo pedagogo pagalba teikiama ugdytiniams, kuriems pedagoginėje psichologinėje tarnyboje (PPT) nustatyti specialieji ugdymosi poreikiai ir paskirta specialiojo pedagogo pagalba. Specialieji ugdymosi poreikiai pasireiškia: negebėjimu sukaupti ir / ar išlaikyti dėmesį, suvokti ir / ar išreikšti savo jausmus, nenoru įsitraukti į bendrą veiklą, ribotu bendravimu su bendraamžiais ir suaugusiais, netinkamu elgesiu ir taisyklių nesilaikymu, atminties, erdvės ir laiko suvokimo sunkumais, skurdžiu žodynu ir kt. Specialusis pedagogas organizuoja individualias, pogrupines ir grupines pratybas, kurių metu padeda vaikams ugdyti pažintinę raidą ir įveikti sutrikusių funkcijų sunkumus, ieško būdų kaip lengviau vaikams įsisavinti ugdymo turinį ir pasiruošti mokyklai, konsultuoja ugdytinių tėvus (globėjus, rūpintojus), grupių mokytojus ir teikia jiems rekomendacijas.
- Socialinis pedagogas rūpinasi vaikų socialine gerove, sėkminga įtrauktimi, socialine integracija, emociniu ugdymu ir padeda spręsti problemas, kylančias ugdymo proceso metu. Jo veikla orientuota į vaikų, tėvų (globėjų, rūpintojų), pedagogų ir visos įstaigos bendruomenės poreikius. Socialinis pedagogas įstaigoje veikia kaip jungiamoji grandis tarp vaiko, šeimos ir ugdymo įstaigos, siekdamas užtikrinti harmoningą vaiko raidą ir sėkmingą ugdymo procesą. Socialinis pedagogas stebi vaikų socialinę ir emocinę savijautą, atpažįsta ir sprendžia elgesio, emocinės ir / ar socialinės integracijos sunkumų problemas, pagal poreikį ir / ar pedagoginės psichologinės tarnybos išvadas teikia individualią ir / ar grupinę pagalbą vaikams, organizuoja veiklas, skirtas užkirsti kelią patyčioms, smurtui ar kitoms rizikingoms situacijoms, bendradarbiauja su kitomis institucijomis, kai reikia spręsti sudėtingesnes problemas, konsultuoja ugdytinių tėvus (globėjus, rūpintojus), grupių mokytojus ir teikia jiems rekomendacijas.
Kada kreiptis į socialinį pedagogą?:
- Jei vaikas susiduria su elgesio problemomis ar sunkumais prisitaikant prie ugdymo aplinkos;
- Esant adaptacijos sunkumams darželio grupėje;
- Kai vaikui kyla bendravimo problemų su bendraamžiais ar pedagogais;
- Jei auklėjant ar ugdant vaiką susiduriama su rimtais iššūkiais;
- Kai vaiko elgesio ir / ar bendravimo sunkumai yra susiję su specialiaisiais ugdymosi poreikiais;
- Dėl vaiko teisių atstovavimo įstaigoje, teisėsaugos ar kitose institucijose;
- Kai šeimai netikėtai kyla krizinių situacijų, kurioms spręsti reikalinga įvairių institucijų pagalba.
- Judesio korekcijos specialisto pagalba teikiama ugdytiniams, turintiems judesio ir padėties sutrikimų, mokymosi sunkumų dėl sulėtėjusios motorinės raidos ir kuriems ši pagalba paskirta pedagoginėje psichologinėje tarnyboje. Judesio korekcijos specialistas vertina ugdytinio motoriką, rengia ortopedinius režimus, vykdo kompensacinių priemonių bei judėjimo techninių pagalbos priemonių, gydomųjų pratimų (be įrankių, prietaisų ir / ar su įrankiais, prietaisais) taikymą ir organizuoja individualias, pogrupines ir grupines pratybas. Konsultuoja ugdytinių tėvus (globėjus, rūpintojus), grupių mokytojus ir teikia jiems rekomendacijas.
- Kineziterapeutas paslaugas teikia ugdytiniams, turintiems lėtinių neurologinių bei judesio ir padėties sutrikimų, mokymosi sunkumų dėl sulėtėjusios motorinės raidos ir kuriems ši pagalba paskirta pedagoginėje psichologinėje tarnyboje. Specialistas organizuoja individualius / pogrupinius užsiėmimus ir pagal poreikį atlieka reabilitacijos procedūras (viso kūno povandeninį masažą, vibracinį pėdų masažą, šilumos ir / ar šalčio terapijos aplikacijas, bendro viso kūno ir / ar tam tikrų kūno dalių masažą), stebi vaiko savijautą prieš ir po procedūrų; vadovaujasi šeimos gydytojo ir / ar kitų medikų pateiktomis rekomendacijomis, rengia ortopedinius režimus, pritaiko kompensacines bei judėjimo technines pagalbos priemones. Konsultuoja ugdytinių tėvus (globėjus, rūpintojus), grupių mokytojus ir teikia jiems rekomendacijas.
- Pagalbos mokiniui specialistai specialiųjų grupių ugdytiniams reguliariai (pagal sudarytą tvarkaraštį) organizuoja įtraukties į grupines veiklas pratybas, kuriose remiamasi D. Baltutytės (Allied Health Team narės, Australija) idėjomis ir jose (suderinus su specialistais) kviečiami dalyvauti vaikų tėvai (globėjai, rūpintojai).
- Bendrosios praktikos slaugytojas teikia būtinąją medicininę pagalbą ir operatyviai reaguoja į vaikų gyvybei pavojingas būkles, užtikrina palaikomąjį gydymą tik pagal gydytojų paskirtą gydymą ir suderinus su tėvais (globėjais, rūpintojais), vykdo maitinimo priežiūrą ir kontrolę, įvertina
- Visuomenės sveikatos biuro specialistas užtikrina higienines sąlygas įstaigoje, teikia pirmąją pagalbą, stebi vaiko gerovę ir sveikatą, organizuoja ir vykdo sveikatos saugos ir stiprinimo veiklas, pagal perspektyvinius valgiaraščius rengia dienos valgiaraščius.
- Visi specialistai pagalbą teikia, atsižvelgiant į jų pagalbos teikimą reglamentuojančius teisės aktus, pareigybes, vaiko gerovės komisijos sprendimus ir pasiūlymus bei kitus įstaigos direktoriaus patvirtintus dokumentus.
Atnaujinta: 2025-02-26